W królestwie piasków (Psalm 63,2)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Wayne Stiles

Jednym z miejsc, które zrobiło na mnie największe wrażenie podczas niedawnej podróży po Izraelu, była Pustynia Judzka. Ta odludna kraina jest jednym z niewielu zakątków Ziemi Świętej, który wygląda dokładnie tak samo jak w czasach biblijnych. Spoglądanie na skaliste wzgórza, po których chodzili Jozue, Dawid, Jeremiasz, Jan Chrzciciel i sam Jezus Chrystus, budziło we mnie dreszcz emocji. Oni stąpali po tych samych kamieniach i piaskach co ja!

Gościł tu Dawid, wielki król starożytnego Izraela. Jednak w czasie, gdy zawitał w te strony, królewska korona była jeszcze odległą przyszłością. Póki co, był zaszczutym przez siły króla Saula uciekinierem. Niedostępne jaskinie pustynnej części Judei były ostatnim miejscem w Izraelu, gdzie mógł się schronić.

To właśnie tutaj Dawid wołał do swojego Boga:

Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam;

Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało,

jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody.

(Psalm 63,2; Biblia Tysiąclecia)

To nie była poetycka hiperbola. Jak okiem sięgnąć, nie było śladu życia, nawet skrawka zieleni czy kropli wody. Nic tylko skały i piaski.

Sam mogłem się o tym przekonać, wpatrując się w ów przygnębiający krajobraz...

Pustynia JudzkaNiedostępność judzkiej pustyni sprawiała, że było to idealne miejsce ucieczki i schronienia. I to właśnie dlatego, między innymi, w całej Biblii pustynia to symbol duchowego odosobnienia. W takim miejscu nikt zbytecznie nie zawracał ci głowy!

Ziemia "zeschła, spragniona, bez wody" to zarówno pustynia, po której błąkał się Dawid, jak i (w przenośni) stan jego duszy. Bezlitosny pustynny klimat dawał się mocno we znaki, ale jeszcze mocniej dokuczała paląca tęsknota za bliskością żywego Boga: Ciebie pragnie moja dusza (63,2). Zmęczony fizycznie i wyczerpany emocjonalnie, Dawid szukał duchowego ukojenia u swojego Pana. Dosłownie umierał z pragnienia za Bogiem.

Bóg wykorzystał lata tułaczki po pustyni, by kształtować charakter Dawida. Bez desperackiej modlitwy i cierpliwego wyczekiwania na Bożą pomoc, Pustynia Judzka stała by się grobem niedoszłego władcy Izraela. Dawid nauczył się tutaj nieskończenie więcej niż w wygodnych pałacach Jerozolimy, które na niego czekały.

Czy z nami nie jest podobnie? I w naszym życiu Bóg dopuszcza trudne doświadczenia, "suche" dni, by skłonić nas do tego, co powinniśmy byli zrobić dużo wcześniej - do całkowitego oddania Mu kontroli nad naszym życiem.

Niezmienny krajobraz Pustyni Judzkiej przypomina mi o niezmiennym Bożym zaangażowaniu w przeobrażanie nas, wierzących, na podobieństwo ideału, jakim jest Jego Syn.

Czy pamiętając o tym, nie będzie nam łatwiej przechodzić przez nasze prywatne pustynie?

Za: Wayne Stiles, "Waiting in a Weary Land", Insights (Sierpień 2009), s. 2. Copyright 2009 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide