Łaska to życie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

John Adair

Boży charakter jest przepełniony życzliwością. Możemy być tego pewni, ponieważ mamy tego liczne dowody - w Piśmie Świętym i w naszym życiu. Czytając uważnie Bożą Księgę, odkryjemy, że niemal na każdej stronie opisane są różnorodne przejawy Bożej łaski. Już pierwszy rozdział Biblii - stworzenie świata - pokazuje dobroć Boga, kiedy z pasją przygotowuje dla ludzkości wspaniałe środowisko życia.

Nasze istnienie jest niezwykłym, bezcennym Bożym darem. Żyjemy dzięki Bożej łasce. Bóg miłości powołuje nas do istnienia i chce, by to istnienie było wypełnione szczęściem. Tak, łaska to życie. Łaska przynosi życie, chroni je, sprawia, że rozkwita.

O Noem Pismo Święte mówi, że "znalazł łaskę w oczach Pana" (Rodzaju 6,8; Biblia Warszawska). Inne tłumaczenia oddają Bożą przychylność wobec Noego słowami "życzliwość" (Biblia Tysiąclecia), "upodobanie" (Biblia Warszawsko-Praska). Jest to pierwsze użycie tego słowa w całej Biblii. Nie jest przypadkiem, że wzmianka o łasce pojawia się tuż po tym, jak Bóg oznajmia swój zamiar zgładzenia ludzkości z powierzchni ziemi. Boża łaska dla rodziny Noego oznaczała ocalenie. Łaska przyniosła życie.

promienie słońcaW Starym Testamencie znajdziemy wiele historii, w których niezasłużona Boża przychylność przynosi ludziom cudowny ratunek, ochronę, odnowę, nową szansę. Jahwe ratuje swój - nie grzeszący zbytnio wiarą i optymizmem - lud z egipskiej niewoli i wprowadza do ziemi obiecanej. Wybawia Izraelitów z ustawicznych kłopotów (spowodowanych ich własną głupotą), posyłając sędziów - mądrych przywódców na trudne czasy. Ocala życie Jonasza, zbuntowanego proroka. Daje nową szansę Dawidowi, splamionemu cudzołóstwem i morderstwem władcy Izraela.

Nowy Testament kontynuuje ten wątek. Jezus, był - według słów Apostoła Jana - "pełen łaski i prawdy" (Jan 1,14). Przyszedł, byśmy "mieli życie, i to w obfitości" (Jan 10,10).

Święty Paweł wtóruje temu, pisząc do wspólnoty w Rzymie: "Ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego - Jezusa Chrystusa" (Rzymian 5,17).

Jak wskazują na to słowa Pawła, łaska wywiera wpływ zarówno na naszą teraźniejszość, jak i przyszłość. Łaska sprawia, że nasze życie tu na ziemi ma smak, łaska troszczy się i podnosi w chwilach zwątpienia. Jednocześnie, Boża łaska jest drzwiami do wiecznego życia w zupełnie innej, przekraczającej wszelkie wyobrażenie rzeczywistości.

Przesłanie Biblii jest jasne: Tylko dzięki łasce Boga możemy odnaleźć życie w jego pełni. Bożym pragnieniem jest, by każda ludzka istota - dotknięta Jego łaską - weszła w proces odnowy do pierwotnego ideału, jakim jest życie wolne od tyrani grzesznych nawyków, życie wypełnione miłością do Boga i życzliwością względem ludzi.

Copyright 2012 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide