Wartości / Charakter

Dlaczego tak trudno jest przebaczyć?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wayne Stiles

Czy chciałbyś być posiadaczem Bożego błogosławieństwa bez konieczności wyrzeczenia się urazy i goryczy?

Czy istnieje stopień krzywdy i zranienia, który zwalnia z potrzeby przebaczenia?

7 zasad dobrego przywództwa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Słysząc słowo "przywódca", większość z nas wyobraża sobie szefów firm, polityków czy wojskowych. Rzadko zakładamy, że może się to odnosić także do nas.

Prawda jest jednak taka, że każdy chrześcijanin jest powołany, by być liderem! Jesteśmy ambasadorami wszechmocnego Boga na tej ziemi. Jesteśmy zaangażowani w misję głoszenia Dobrej Nowiny o Chrystusie. Jesteśmy wezwani do aktywnego sprzeciwiania się złu i niesprawiedliwości w naszym otoczeniu.

Bitwa o prawość

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Muszę przyznać, że jestem ostatnio zaniepokojony sytuacją w naszym społeczeństwie. Mój niepokój dotyczy tematu prawości.

W naszym narodzie, jak i w Kościele obserwujemy szereg moralnych kompromisów, których konsekwencją jest osłabienie postawy prawości. Patrząc wstecz, dostrzegamy, że boom z lat 90-tych został zbudowany na grząskim fundamencie nieuczciwości i wyzysku. Jednakże kompromis o którym tu mowa, nie ogranicza się jedynie do chciwych prezesów korporacji bankowych czy skorumpowanych polityków. Zbyt często pozwalamy, by także w naszym codziennym życiu prawość traciła na wartości na rzecz doraźnych, osobistych korzyści.

Patrzeć ponad chmury (Nahum 1,3)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Na niebie zbierają się ciemne chmury. Wiemy, że rozpaczliwie potrzebujemy deszczu. Problem polega na tym, że te chmury deszczu nie przynoszą. Jesteśmy spragnieni odświeżenia. Spodziewamy się nadejścia chłodnej, kojącej bryzy. Deszcz jednak nie nadchodzi. Robi się tylko coraz bardziej ciemno i duszno.

Konflikty a Boża łaska (Filipian 4,1-9)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Terry Boyle

List Apostoła Pawła do Kościoła w Filippi przepełniony jest optymizmem, a radość jest jednym z jego głównych tematów, zaraz obok wytrwałości i nadziei. Znam wiele osób, dla których List do Filipian jest ulubioną księgą Biblii.

W takim kontekście nie spodziewalibyśmy się raczej wzmianki o kłótniach. A jednak, w rozdziale czwartym Paweł wymienia z imienia dwie kobiety, które sprzeczały się ze sobą z jakiegoś powodu.

Mądrość i niewysłany list

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Decyzje podejmowane w pośpiechu zwykle nie są dobre.

W chwili, gdy nasze emocje sięgają zenitu i poddajemy się frustracji, która w nas stopniowo narastała, mówimy lub robimy rzeczy, których potem żałujemy.

Zachęta: potrzebne od zaraz!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Nie daje mi spokoju myśl, którą wypowiedział swego czasu Henry Drummond:

Iluż to synów marnotrawnych pozostaje z dala od Ojca z powodu odpychającej postawy tych, którzy utrzymują, iż są Jego dziećmi?1

Pozwól, że zidentyfikuję jedną z tych odpychających cech, tak popularnych w chrześcijańskich kręgach. Mam na myśli brak zachęty.

Człowiek według Bożego serca (2 Kronik 16,9)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Gdy Bóg przygląda się ludziom w poszukiwaniu potencjalnych liderów, nie szuka aniołów w ludzkim ciele. Z całą pewnością nie poszukuje ludzi bezbłędnych i na wskroś idealnych. Szuka kobiet i mężczyzn takich jak Ty i ja. Zależy Mu na osobach, które przejawiają podobne cechy i wartości, które znalazł w Dawidzie, człowieku "według Jego serca" (zob. 1 Sm 13,14).

Ponad okoliczności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Niewiele osób miało głębsze zrozumienie Bożej łaski niż Apostoł Paweł.

Nim spotkał na swojej drodze Chrystusa, żył jako fanatyczny faryzeusz, dopuszczając się brutalnych aktów przemocy względem chrześcijan. Dzięki łasce Bożej nawrócił się i stał się osobą niezwykle gorliwą w szerzeniu Dobrej Nowiny. Apostoł Paweł doszedł do miejsca, gdzie nie tylko chciał dzielić się obietnicą zbawienia, darowaną poganom, lecz postanowił także żyć pośród nich.

Zmieniając sposób myślenia, zmieniasz swoje życie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Czasem myślimy sobie, że szczęście w pewnym momencie po prostu pojawi się w naszym życiu. Przypuszczamy, że jeśli wydarzy się określona rzecz lub uda nam się uzyskać oczekiwany rezultat, wtedy szczęście zagości u nas na dobre.

Jeżeli jednak to, w co wierzymy, nie opiera się na prawdzie Słowa Bożego, napotykane przez nas wyzwania mogą wywrócić nasze życie do góry nogami. Jeśli to, czego oczekujemy, NIE dojdzie do skutku, możemy popaść w ogromne rozgoryczenie. Szczęście okaże się mrzonką.

Moje życie nie jest głównym wątkiem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

David Carl

Każdy patrzy na życie z innej perspektywy.

Mam znajomego, który pojmuje swoje życie jako wielki zegar. Wszystkie możliwości czy zadania rozpatruje on pod kątem czasu, jaki musiałby im poświęcić. Inny przyjaciel lubi opisywać swoje życie jako wielką symfonię, w której natężenie dźwięku i dynamika wciąż się zmieniają.

Ja postrzegam swoje życie jako opowieść.

Pokój, który przewyższa umysł (Filipian 4,7)

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pokój.

Wystarczy wypowiedzieć to słowo, by niemal poczuć, jak nasze ciało się rozluźnia. Kiedy trwasz w pokoju, odczuwasz wewnętrzne przeświadczenie, że twoje życie biegnie odpowiednim torem, bez względu na okoliczności, których doświadczasz. Twój umysł odpoczywa. Twoje serce nie poddaje się lękom. Patrzysz na to, co dzieje się wokół, bez poczucia zamieszania czy zagubienia.

Niestety, zbyt często pokój w naszym życiu przebiera postać nieuchwytnego motyla. Za wszelką cenę próbujemy go złapać, ale on wciąż wydaje się być poza naszym zasięgiem.

Jak przezwyciężyć lęk?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: W zeszłym miesiącu wydawało mi się, że miałem atak serca. Mój puls był wysoki, dłonie spocone i oddychałem bardzo ciężko. Myślałem, że to już koniec. Udałem się do szpitala, gdzie powiedziano mi, że moje serce pracuje prawidłowo, a objawy te były atakiem paniki. Od czasu do czasu ta sytuacja powtarza się i znów ogarnia mnie ten dziwny, głęboki lęk. Myślę wtedy sobie, że teraz to już naprawdę musi być atak serca. Co mogę zrobić, aby zapanować nad tymi emocjami i myślami?

Możesz mieć wpływ

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przytłaczające przeciwności losu łatwo mogą wprawić nas w zniechęcenie.

Z racji tego, iż tak wiele musi być zrobione, możemy łatwo stracić zapał i w ostatecznym rozrachunku nie zrobić nic. Z racji tego, iż tak wiele jest ludzi, do których potrzebujemy dotrzeć, łatwo jest zapomnieć, że Bóg chce nas użyć przede wszystkim wśród tych, którzy znajdują się w strefie naszego bezpośredniego wpływu.

Czy kiedykolwiek czułeś się w ten sposób? Ja tak.

W uścisku pożądania (Sędziów 16)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: Księga Sędziów 16

Samson był mocarzem, który miał jedną słabość: kobiety. Choć miał pobożnych rodziców, był poświęcony od urodzenia jako nazirejczyk oraz piastował ważne w Izraelu stanowisko sędziego, nigdy nie zdołał poskromić mocy pożądania. Wręcz przeciwnie. To pożądanie poskromiło jego.

Najwyższy czas (Efezjan 5,15-17)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: List do Efezjan 5,15-17

Nie mogę się oprzeć książkom o zarządzaniu czasem.

Niektórzy nie odmówią sprzedawcy u drzwi. Inni nie przejdą obojętnie obok bezdomnego szczeniaka albo wyprzedaży garażowej. Jeszcze inni nie mogą się oprzeć pokusie hazardu. Nie ja. Moją słabością są książki o tym, jak inwestować swój czas. Książki, które radzą mi jak zamienić postawę "jestem zajęty" na "jestem efektywny". Książki, które ostrzegają mnie, żeby przemyśleć wpierw to, w co chcę się zaangażować.

Myśl roztropnie (1 Koryntian 2,12-16)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: 1 List do Koryntian 2,12-16

Jest takie perskie przysłowie, które brzmi bardziej jak łamaniec językowy niż mądra rada. Mój nauczyciel retoryki z liceum kazał nam się go nauczyć z przyczyn oczywistych:

Kto nie wie i nie wie, że nie wie, jest głupcem; unikaj go.

Kto nie wie i wie, że nie wie, jest dzieckiem; naucz go.

Kto wie i nie wie, że wie, śpi; obudź go.

Kto wie i wie, że wie, jest mądry; naśladuj go.

Jak zachować się wobec osoby, która mnie skrzywdziła?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: Osoba, którą uważałam za swoją przyjaciółkę, naplotkowała komuś na mój temat. Bardzo mnie to zabolało. Zwierzyłam się jej ze spraw bardzo osobistych, a ona rozpowiedziała to naszym wspólnym znajomym. Teraz wręcz wstydzę się pokazywać publicznie. Szczerze mówiąc, jestem na nią wściekła. Nie odzywam się do niej i nie mam ochoty tego naprawiać. Wiem, że to nie jest właściwa postawa, ale ból i złość są silniejsze. Jak sobie z tym poradzić?

Chwasty

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Wyobraź sobie, że ktoś oferuje ci wolny dzień, który możesz spędzić na cztery sposoby.

Do wyboru są...

Świąteczna samotność (Psalm 142)

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Wayne Stiles

Taka jest smutna prawda. Jest wokół nas wielu ludzi, którym święta nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Świąteczna atmosfera przywołuje gorzkie wspomnienia z przeszłości: Bolesne rany z dzieciństwa... Pogmatwane relacje... Utrata ukochanej osoby... Podczas gdy cały świat zdaje się radośnie wyczekiwać dorocznego czasu świętowania, dla osób tych zbliżają się ponure dni naznaczone samotnością i beznadzieją...

Więcej artykułów…

Strona 1 z 3

pierwsza
poprzednia
1

Wyróżniony artykuł

  • O co chodzi w modlitwie?

    Charles R. Swindoll

    Słowem wstępu zaznaczę tylko, że to co czytasz, prawdopodobnie nie będzie jedną z wielu typowych religijnych wypowiedzi na temat modlitwy. Przepraszam, ale takie formy mi po prostu "nie leżą".

    Albo nie. Nie przepraszam.

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide