Zasada trzech sekund

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Praktykowanie dyscypliny zwanej samokontrolą pozwala zapobiec sytuacji, w której pragnienia obejmują dyktatorskie rządy w twoim życiu. Ludziom żyjącym z dala od Boga trudno jest walczyć z siłą ich żądz i pragnień. W tych jednak, którzy zawierzyli swoje życie Chrystusowi, mieszka moc Ducha Świętego. Dzięki obecności Boga w twoim wnętrzu możesz skutecznie sprzeciwić się dominacji niszczących cię pragnień i zachcianek.

Rezultat?

zegarekPrzemieniona powierzchowność, dojrzalszy charakter, nowa jakość życia. I pociągający przykład oddziaływania Bożej łaski i mocy.

Prawda ta ma odniesienie do różnych dziedzin życia:

 • trzymanie na wodzy języka
 • kontrolowanie apetytu
 • dyscyplinowanie wybuchowego temperamentu
 • pilnowanie prawości umysłu
 • temperowanie żądzy seksualnej

 

Każdy z nas posiada unikalny zestaw upodobań, skłonności, słabostek. Wiemy, w których dziedzinach najtrudniej nam odpierać ataki natrętnych i szkodliwych pragnień. Nie ma rady, musimy szukać sojusznika w naszych zmaganiach. Potrzebujemy oprzeć się na mocy Ducha Świętego. On może (i chce) wejść w tą wąską przestrzeń między grzesznym impulsem a jego realizacją.

Jak to praktycznie robić?

Odkryłam, że pomaga mi stosowanie zasady trzech sekund. Kiedy czuję, że wzbiera we mnie grzeszne pragnienie (np. chęć, by odpowiedzieć komuś raniącym słowem), świadomie czekam trzy sekundy, nim podejmę jakiekolwiek działanie w tej sprawie. W czasie tej krótkiej "pauzy" analizuję, jakie byłyby konsekwencje mojej intuicyjnej reakcji. Czy to, co mam ochotę zrobić, doprowadzi do sytuacji, której potem będę żałować? Oczywiście nie wszystkie nasze impulsy są z definicji złe. Warto jednak przyjrzeć się im, nim poddamy się ich "ofercie". Na przestrzeni lat doświadczyłam, jak konsekwentnie stosowane trzy sekundy autorefleksji oszczędziły mi wielu godzin bólu, wstydu i poczucia winy.

(Krótka) refleksja zamiast (natychmiastowej) reakcji to pierwszy krok na drodze do dojrzałego charakteru i "autentycznego" życia. We wpisach na moim blogu określam ten proces jako "stawanie się autentycznym" albo "wchodzenie w prawdę". W trudnych momentach, zamiast działać szybko i bezmyślnie, zatrzymaj się na chwilę, by wybrać inną, lepszą reakcję. Strząsając z siebie grzeszne pokusy, stajesz się coraz bardziej taką osobą, jaką Bóg chce cię mieć. Odkrywasz prawdziwy (niewypaczony grzechem) kształt tej osobowości, którą Bóg w ciebie włożył.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, The Strength of Character: 7 Essential Traits of a Remarkable Life (Nashville: J. Countryman, 2007), 34-35. Copyright 2007 by Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Dlaczego warto czytać Stary Testament?

  Charles R. Swindoll

  Jest coś fascynującego w prawdziwych historiach, opartych o fakty z życia konkretnych ludzi. Przemawiają one nie tylko do naszego umysłu, ale także do serca. Sprawiają, że wczuwamy się w doświadczenia innych oraz uczymy się na podstawie ich osobistych przeżyć.

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide