Dopasowana zbroja (1 Samuel 17,17-39)

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Człowiek ocenia innych na postawie tego, co zewnętrzne - wyglądu, osiągnięć zawodowych, statusu materialnego. Nie jest jednak w stanie zaglądnąć do wnętrza drugiej osoby. Bóg - przeciwnie. Jego interesuje tylko i wyłącznie ludzkie serce.

Szkoda, że nie rozumiał tego król Saul. Mierząc wzrokiem stojącego przed nim młodzieńca o imieniu Dawid, zdobył się jedynie na powierzchowny osąd: Czyś ty oszalał? Jesteś jeszcze dzieckiem! Chcesz walczyć z tym olbrzymem? (Zob. 1 Księga Samuela 17,17-39)

Wyobrażam sobie, jakie myśli musiały w tym momencie krążyć po głowie Dawida... Jaki olbrzym? Jedynym olbrzymem w moim życiu jest Jahwe! W porównaniu z Bogiem Goliat to karzeł. Nie wierzysz w to, królu? Bóg nie dba o muskuły. On patrzy na serce. Jest wszechmocny, czyż nie? Jeśli jest po naszej stronie, nie możemy przegrać!

Walcząc z naszymi prywatnymi "olbrzymami", jakże często popełniamy podobny błąd co Saul. Zapominamy o tym, o czym mieliśmy pamiętać i rozpamiętujemy to, o czym powinniśmy byli zapomnieć. Pamiętamy porażki a zapominamy o zwycięstwach. Większość z nas bez trudu wyliczy wszystkie swoje życiowe wpadki i upadki, ale zapytani o duchowe zwycięstwa i moralne triumfy - odniesione dzięki Bożej pomocy - zaczynamy się jąkać.

Inaczej Dawid. Ten niepozorny młodzik z niepozornego judzkiego miasteczka nie miał problemów z pamięcią. Na Saulową ocenę jego możliwości odpowiada: Wiesz, królu, dlaczego chcę iść walczyć z Goliatem, dlaczego drwię z tego osiłka? Bóg, któremu ufam, nieraz wspomógł mnie w walce z lwami i niedźwiedziami, które atakowały trzodę. Teraz też mnie nie zawiedzie! Proszę, pozwól mi stanąć do boju.

zbrojaSłysząc to, Saul daje za wygraną: Idź i niech Bóg będzie z tobą...

Czy to nie zdumiewające, z jaką łatwością potrafimy religijnymi frazesami zamaskować pustkę własnego serca! Na każdą okazję mamy w pogotowiu odpowiednie religijne sentencje. Brzmi to "mądrze", ale za fasadą kryje się ignorancja, obojętność i strach. Tak było w przypadku Saula.

Zanim jednak wypuści Dawida na ring, Saul chce jeszcze jakoś pomóc: Czekaj chwilę, Dawidzie. Nie pójdziesz tak przecież na pojedynek z olbrzymem! Masz tu moją zbroję. Przekomiczna scena. (I kto mówi, że w Biblii brak humorystycznych sytuacji!) Oto Saul, 205 cm, a przy nim Dawid, 155 cm - szarpiący się z mosiężną zbroją króla...

Coś, co zdało egzamin w życiu jednej osoby, niekoniecznie musi zadziałać w życiu drugiej. Jakże często próbujemy na siłę ubierać czyjąś "zbroję" albo zmuszać innych do noszenia naszej! Nie tędy droga do zwycięstwa.

Wielkim przełomem w moim życiu było, kiedy dotarło do mnie, że w swojej posłudze duchownego mogę być sobą - Bóg chce używać mojej osobowości i moich talentów. Uświadomiłem sobie, że nie muszę nikogo kopiować. Zrzuciłem z siebie ciężki pancerz perfekcjonizmu i strachu przed ludzką opinią. Co za ulga!

Bóg przecież w nas (i przez nas) działa w indywidualny, unikalny sposób. Jego zbroja zawsze leży jak ulał!

Za: Charles R. Swindoll, "Unique Techniques", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing, 2005), s. 115. Copyright 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Wiara w pracy

    Charles R. Swindoll

    Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide