Dopasowana zbroja (1 Samuel 17,17-39)

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Człowiek ocenia innych na postawie tego, co zewnętrzne - wyglądu, osiągnięć zawodowych, statusu materialnego. Nie jest jednak w stanie zaglądnąć do wnętrza drugiej osoby. Bóg - przeciwnie. Jego interesuje tylko i wyłącznie ludzkie serce.

Szkoda, że nie rozumiał tego król Saul. Mierząc wzrokiem stojącego przed nim młodzieńca o imieniu Dawid, zdobył się jedynie na powierzchowny osąd: Czyś ty oszalał? Jesteś jeszcze dzieckiem! Chcesz walczyć z tym olbrzymem? (Zob. 1 Księga Samuela 17,17-39)

Wyobrażam sobie, jakie myśli musiały w tym momencie krążyć po głowie Dawida... Jaki olbrzym? Jedynym olbrzymem w moim życiu jest Jahwe! W porównaniu z Bogiem Goliat to karzeł. Nie wierzysz w to, królu? Bóg nie dba o muskuły. On patrzy na serce. Jest wszechmocny, czyż nie? Jeśli jest po naszej stronie, nie możemy przegrać!

Walcząc z naszymi prywatnymi "olbrzymami", jakże często popełniamy podobny błąd co Saul. Zapominamy o tym, o czym mieliśmy pamiętać i rozpamiętujemy to, o czym powinniśmy byli zapomnieć. Pamiętamy porażki a zapominamy o zwycięstwach. Większość z nas bez trudu wyliczy wszystkie swoje życiowe wpadki i upadki, ale zapytani o duchowe zwycięstwa i moralne triumfy - odniesione dzięki Bożej pomocy - zaczynamy się jąkać.

Inaczej Dawid. Ten niepozorny młodzik z niepozornego judzkiego miasteczka nie miał problemów z pamięcią. Na Saulową ocenę jego możliwości odpowiada: Wiesz, królu, dlaczego chcę iść walczyć z Goliatem, dlaczego drwię z tego osiłka? Bóg, któremu ufam, nieraz wspomógł mnie w walce z lwami i niedźwiedziami, które atakowały trzodę. Teraz też mnie nie zawiedzie! Proszę, pozwól mi stanąć do boju.

zbrojaSłysząc to, Saul daje za wygraną: Idź i niech Bóg będzie z tobą...

Czy to nie zdumiewające, z jaką łatwością potrafimy religijnymi frazesami zamaskować pustkę własnego serca! Na każdą okazję mamy w pogotowiu odpowiednie religijne sentencje. Brzmi to "mądrze", ale za fasadą kryje się ignorancja, obojętność i strach. Tak było w przypadku Saula.

Zanim jednak wypuści Dawida na ring, Saul chce jeszcze jakoś pomóc: Czekaj chwilę, Dawidzie. Nie pójdziesz tak przecież na pojedynek z olbrzymem! Masz tu moją zbroję. Przekomiczna scena. (I kto mówi, że w Biblii brak humorystycznych sytuacji!) Oto Saul, 205 cm, a przy nim Dawid, 155 cm - szarpiący się z mosiężną zbroją króla...

Coś, co zdało egzamin w życiu jednej osoby, niekoniecznie musi zadziałać w życiu drugiej. Jakże często próbujemy na siłę ubierać czyjąś "zbroję" albo zmuszać innych do noszenia naszej! Nie tędy droga do zwycięstwa.

Wielkim przełomem w moim życiu było, kiedy dotarło do mnie, że w swojej posłudze duchownego mogę być sobą - Bóg chce używać mojej osobowości i moich talentów. Uświadomiłem sobie, że nie muszę nikogo kopiować. Zrzuciłem z siebie ciężki pancerz perfekcjonizmu i strachu przed ludzką opinią. Co za ulga!

Bóg przecież w nas (i przez nas) działa w indywidualny, unikalny sposób. Jego zbroja zawsze leży jak ulał!

Za: Charles R. Swindoll, "Unique Techniques", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing, 2005), s. 115. Copyright 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide