Życie nie jest sprawiedliwe

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Życie nie jest łatwe. To krótkie, banalne zdanie dobrze niestety opisuje rzeczywistość naszej egzystencji na ziemi. Autor biblijnej księgi Hioba z powodzeniem mógłby rozpocząć swoją opowieść takim właśnie stwierdzeniem. Albo równie zwięzłym, a - w przypadku Hioba - jeszcze chyba trafniejszym spostrzeżeniem: Życie nie jest sprawiedliwe.

Większość z nas godzi się jakoś z faktem, że życie jest pełne trudności. Uczymy się przyjmować je takie, jakie jest - ze wszystkimi pagórkami i dolinami. Ale niesprawiedliwe? Oszuści pławią się w luksusach, a uczciwi walczą o przetrwanie... Zbrodniarze dożywają emerytur w ciepłych krajach, a niewinni padają ofiarą wojen i zamachów... Rozpustnicy cieszą się dobrym zdrowiem, a porządni ludzie zmagają się z przewlekłymi chorobami... Nie, życie nie tylko nie jest łatwe. Życie jest po prostu nie fair!

Cóż, witajcie w świecie Hioba

HiobMało kto mógł równać się z Hiobem pod względem gorliwości i oddania Bogu. Również w aspekcie statusu materialnego Hiob plasował się na szczytach ówczesnych rankingów. Był to człowiek niezwykle pobożny i niebywale majętny. A do tego wspaniały mąż i ojciec.

Wystarczyło jednak kilka ponurych dni i wszystko legło w gruzach. Zło zaatakowało bez litości, zamieniając dobrobyt i pomyślność w ból i rozpacz. Seria nieszczęść, które spadły na Hioba, zniszczyła by psychicznie najsilniejszych spośród nas.

Bóg pozwala, by Hiob stracił wszystko. Obdarty ze szczęścia i godności, zdruzgotany, bezsilny, stoi nad grobami swoich dzieci, nieruchomo wpatrując się w dal. Obok klęczy jego żona, zanosząc się płaczem. Nie zgadza się ze swoim mężem, który dopiero co wykrztusił z siebie słowa: Pan dał Pan wziął. Niech imię Pańskie będzie pochwalone. Hiob słyszy z jej ust inną radę: Złorzecz Bogu i umieraj!

Dramat Hioba przeistacza się stopniowo w spór z milczącym Bogiem. Z radami swoich legalistycznych przyjaciół Hiob jakoś sobie jeszcze radzi. Ale cisza po stronie Nieba jest nie do zniesienia. Bóg pojawia się na scenie dopiero w 38 rozdziale księgi. Jak długo to w rzeczywistości trwało? Nawet jeśli tylko kilka miesięcy... W takim stanie ducha każda godzina jest torturą. Twoi rzekomi przyjaciele - fałszywie cię oskarżają. Twój rzekomo dobry Bóg - jest obojętny na to, co się dzieje. Znikąd pociechy. Nie, to zbyt wiele jak na jednego człowieka. To niesprawiedliwe!

Zatrzymaj się i pomyśl o bólu, który znosił Hiob. Pamiętaj, że niczym nie zasłużył na taki los.

Gdybyś był na jego miejscu, jaka byłaby twoja reakcja?

Czy umiałbyś czekać na Bożą odpowiedź?

Za: Charles R. Swindoll, "Life Is Difficult", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing, 2005), s. 226. Copyright 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Wiara w pracy

    Charles R. Swindoll

    Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide