1. Ukochany syn, znienawidzony brat

Księga Rodzaju 37


Niewiele jest biografii bardziej zaskakujących, bardziej dramatycznych i bardziej pouczających niż biblijne opowiadanie o Józefie. Zajmuje ono więcej miejsca w Księdze Rodzaju niż opis dokonań lepiej znanych przodków Józefa - Adama, Noego, Abrahama czy w końcu Jakuba, ojca Józefa.

Nasz bohater pojawia się na scenie historii w wieku 17 lat, a opuszcza ją prawie sto lat później. Jego życie to szereg niezwykłych zwrotów akcji i splotów okoliczności, tragedii przemieszanej z Bożym błogosławieństwem.

Na upokorzenia, które zgotowali mu ludzie, Józef zawsze reagował w sposób pozbawiony nienawiści i pragnienia zemsty. W każdych warunkach pamiętał o Bogu i starał się być Mu wierny. Ufności tej nie stracił nawet siedząc w celi mrocznego egipskiego więzienia.

W wykładzie tym przyjrzymy się pozornie sielankowej młodości Józefa, gdy nad jego głową zebrały się czarne chmury bratniej zawiści. Lekcja, jaka stąd płynie, jest jasna: rodzicielska bierność i stronniczość nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.Konspekt wykładu

Artykuł do serii

 


Kazanie jest zarchiwizowane. Możesz pobrać archiwalne audycje przechodząc do działu "Pobierz" lub możesz kupić płyty CD w sklepie.
Powrót do serii

Wyróżniony artykuł

  • Wiara w pracy

    Charles R. Swindoll

    Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

    Czytaj dalej...

Kolumna Zygmunta [wideoblog]

 

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide

Misja IFL-Polska

IFL-Polska pragnie przekazywać przesłanie Pisma Świętego jak najlepiej i jak najwierniej. Pragniemy to robić rzetelnie, w sposób przejrzysty i praktyczny, aby pomóc w lepszym zrozumieniu planu, jaki Bóg ma dla człowieka. Ludziom wierzącym pragniemy wskazywać na ich miejsce i rolę w świecie pełnym potrzeb, niebezpieczeństw, wrogości i rozpaczy.

Naszą misję realizujemy głównie poprzez nadawanie półgodzinnych audycji radiowych. Wsparciem dla tych programów jest służba duszpasterska oraz produkcja różnych pomocy, które pomagają pogłębiać wiedzę biblijną i stosować ją w codziennym życiu.