6. Przebudzenie sumienia

Księga Rodzaju 42,1-28


Czy zdarza się, że pamiętasz to, o czym miałeś zapomnieć i zapominasz o tym, o czym miałeś pamiętać?

Jest to pytanie w kontekście relacji z osobami z naszego otoczenia. Tak łatwo zapominamy o naszych obietnicach i zobowiązaniach, a tak skrupulatnie zapamiętujemy każdą urazę i każdy zawód, jaki sprawili nam ludzie.

Józef miał wiele czasu, by przemyśleć odpowiedź na to pytanie. Po wielu latach upokorzeń, w końcu otrzymał okazję, by wyrównać rodzinne porachunki. Nastał czas głodu i bracia Józefa zapukali do bram Egiptu, by zdobyć pożywienie. Nie mogli wiedzieć, że ministrem zaopatrzenia jest ich młodszy brat, którego lata wcześniej za parę srebrnych monet sprzedali w egipską niewolę.

Co zrobi Józef?

Nie może nie pamiętać o krzywdach, które go spotkały. Chyba nie puści płazem braciom ich przewinień? Nie zmarnuje przecież takiej okazji?

A jednak Józef - dostrzegając budzące się sumienie braci - postanawia zapomnieć. Postanawia przebaczyć.Konspekt wykładu

Artykuł do serii

 


Kazanie jest zarchiwizowane. Możesz pobrać archiwalne audycje przechodząc do działu "Pobierz" lub możesz kupić płyty CD w sklepie.
Powrót do serii

Wyróżniony artykuł

  • Wiara w pracy

    Charles R. Swindoll

    Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

    Czytaj dalej...

Kolumna Zygmunta [wideoblog]

 

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide

Misja IFL-Polska

IFL-Polska pragnie przekazywać przesłanie Pisma Świętego jak najlepiej i jak najwierniej. Pragniemy to robić rzetelnie, w sposób przejrzysty i praktyczny, aby pomóc w lepszym zrozumieniu planu, jaki Bóg ma dla człowieka. Ludziom wierzącym pragniemy wskazywać na ich miejsce i rolę w świecie pełnym potrzeb, niebezpieczeństw, wrogości i rozpaczy.

Naszą misję realizujemy głównie poprzez nadawanie półgodzinnych audycji radiowych. Wsparciem dla tych programów jest służba duszpasterska oraz produkcja różnych pomocy, które pomagają pogłębiać wiedzę biblijną i stosować ją w codziennym życiu.