List, który odmienia życie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

List do Efezjan: Stając się ludźmi łaski

List, który odmienia życie

Przegląd Listu do Efezjan

 Istota sprawy

Najczęstszym powodem, dla którego Apostoł Paweł pisał swoje listy, były problemy - problemy natury teologicznej i praktycznej (fałszywe nauki, rozłamy, legalizm, niemoralność), z którymi borykały się założone przez niego wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Listu do Efezjan sprawa ma się inaczej. Nie było pilnej potrzeby korygowania błedów, więc Paweł skupia się na tym, co według niego stanowi o istocie chrześcijaństwa. Pisze o sensie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Chce poszerzyć "duchową perspektywę" wierzących - dogłębnie opisując cel i praktyczne aspekty ich powołania do bycia Ciałem Chrystusa. Umiejętnie łączy wysublimowaną teologię z bardzo praktycznymi wskazówkami na temat codziennego życia z Bogiem. W tym niezwykłym liście Apostoł Narodów z zachwytem kreśli przed nami chwałę Bożej wszechmocy, równocześnie wskazując, jak życie każdego z nas - z pozoru tak pospolite i nieznaczące - może przyczynić się do wypełnienia odwiecznych Bożych planów.

 


 Odkrywanie drogi

1. Realia, które zrodziły List do Efezjan

Apostoł Paweł napisał ten list podczas swojego dwuletniego pobytu w areszcie domowym w Rzymie. Jego odbiorcą był kościół w Efezie, mieście słynącym z bałwochwalstwa.


2. Nasza więź z Bogiem i ze sobą nawzajem (Efezjan 1,3-9; 4,1-3)

List do Efezjan możemy podzielić na dwie logiczne części:

 • Pierwsza część porusza zagadnienie naszej nowej tożsamości w Chrystusie.
 • Druga mówi o tym, jak jako chrześcijanie powinniśmy postępować.

 


 Rozpoczynając podróż

 • Jak byś zachęcił kogoś do lektury Listu do Efezjan?
 • Jakie są główne wątki listu?
 • Jak myślisz, w jaki sposób List do Efezjan może być dla chrześcijan doskonałym:
  • przypomnieniem o tym, co naprawdę istotne w wierze chrześcijańskiej?
  • pociechą w trudnych sytuacjach?
  • zapewnieniem, że ich życie ma sens i potwierdzeniem faktu, że naprawdę są Bożymi dziećmi?
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2009 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide