Najtrudniejsze relacje, cz.1 Ef 5,21-24

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Efezjan: Stając się ludźmi łaski

Najtrudniejsze relacje, cz.1

List do Efezjan 5,21-24

 

 Istota sprawy

Na starych mapach (sporządzanych w czasach, kiedy uważano, że ziemia jest płaska) na krańcach znanych ówcześnie lądów widnieją często postacie ziejących ogniem smoków. Owe dziwaczne stwory były wytworem podszytej niewiedzą i strachem ludzkiej fantazji. Wszem i wobec ogłaszały: "Wstęp na własne ryzyko!". Współcześnie, dla wielu egalitarystycznie usposobionych chrześcijan takim "smokiem" na "mapie" chrześcijaństwa zdaje się być fragment listu do Efezjan, w którym Paweł opisuje swoje zrozumienie małżeństwa i rodziny (Efezjan 5,22-6,9). Takie pojęcia jak autorytet ("bycie głową"), poddanie ("bycie uległym"), szacunek czy ofiarne poświęcenie budzą często śpiące w głębi naszych dusz "smoki" niewiedzy, zranień, uprzedzeń i strachu. Niepotrzebnie!

 


 Odkrywanie drogi

1. Szerszy kontekst (Efezjan 5,21)

Podchodząc do analizy zagadnienia małżeństwa i rodziny, musimy zawsze pamiętać, że punktem wyjścia dla Pawła jest prawda o tym, że wszyscy mamy być sobie "wzajemnie poddani".


2. Słowo dla żon (Efezjan 5,22-24)

Żony są powołane do oddawania chwały Bogu przez poddanie swoim mężom. Przykazanie to ani trochę nie przekreśla faktu, że mężczyźni i kobiety są absolutnie równi przed Bogiem. Po prostu w małżeństwie żona i mąż grają inne role.

 


Rozpoczynając podróż  

  • Jakie skojarzenia budzą w tobie pojęcia autorytet i poddanie (uległość)?
  • Co to znaczy, że w małżeństwie mąż i żona pełnią różne role? Co należy do roli żony?
  • W jaki sposób zrozumienie tego, jaki Bóg jest i co zrobił dla nas Jezus, może nam pomóc zrozumieć, jak według Boga powinna funkcjonować relacja małżeńska?
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2009 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide