Uwięziony i zapomniany

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Uwięziony i zapomniany

Rodzaju 39,19-40,23

 Istota sprawy

Według wszelkich ludzkich kryteriów, wydawało się, że Bóg o Józefie zapomniał.

Sprzedany w niewolę, zmuszony do nauki nowego języka i przyswojenia obcych zwyczajów, fałszywie oskarżony o gwałt, wrzucony do egipskiego więzienia. I w końcu, mimo że był wzorowym więźniem z całą pewnością zasługującym na wcześniejsze zwolnienie, jedyny człowiek, który mógł go stamtąd wyciągnąć, po prostu o nim... zapomniał.

To musiało boleć.

Doświadczenie niesprawiedliwego traktowania to jeden z najtrudniejszych testów wiary. Staramy się traktować innych z szacunkiem i życzliwością, a w zamian inni wykorzystują nas do własnych celów. Próbujemy kierować się miłością i altruizmem, a na każdym kroku zderzamy się z egoizmem i arogancją.

Musimy pogodzić się z tym, że nie mamy wpływu na to, jakimi standardami kierują się ludzie wokół nas. Ale na jedno ZAWSZE mamy wpływ: na nasze standardy i na naszą postawę.

 

 Odkrywanie drogi

1. Niesprawiedliwe traktowanie

Na przestrzeni kilkunastu lat Józef doświadczył niesprawiedliwości w różnej postaci:

  • Nienawiść ze strony braci (bolesne relacje)
  • Niezasłużone cierpienie i upodlenie (bolesne okoliczności)
  • Fałszywe oskarżenie (bolesne słowa)

 

2. Józef uwięziony (Rodzaju 39,20-40,22)

Józef był ukochanym synem swojego ojca, a skończył jako poniżony niewolnik w egipskiej celi. Stracił wszystko, oprócz jednego - swobody, by wybrać, z jakim nastawieniem przez to przejdzie.

Ponieważ w tej niesprawiedliwej sytuacji nie stracił wiary w Boga, Bóg posłużył się nim, by zainterweniować w życiu dwóch współwięźniów, byłych członków dworu faraona - podczaszego i piekarza. Józef wykłada im sny, w zamian prosząc podczaszego (piekarz wkrótce skończył na szubienicy) o wstawiennictwo u faraona.

 

3. Józef zapomniany (Rodzaju 40,23)

Józef ufał Bogu, a teraz zaufał człowiekowi. Niestety, podczaszy zapomniał o nim.

Jest to chyba najgorszy rodzaj niesprawiedliwości, jaki może nas dotknąć - zdrada przyjaciela, obojętność kogoś, komu wcześniej pomogliśmy i na czyją pomoc liczyliśmy. W takich chwilach trudno oprzeć się rozgoryczeniu i poczuciu, że nikomu tak naprawdę nie można ufać.

 

 

 Rozpoczynając podróż

  • Opisz sytuację, w której boleśnie zawiodłeś się na ludziach.
    • Jak się wtedy czułeś? Jak ta sytuacja wpłynęła na twoją relację z Bogiem?
  • W jakim stopniu zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Bóg nas nigdy nie zawiedzie?
    • W jakiej sprawie potrzebujesz teraz zaufać Bogu bardziej niż ludziom czy okolicznościom? Co może ci w tym pomóc?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide