Zbierając owoce wierności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Zbierając owoce wierności

Rodzaju 41,41-57

 Istota sprawy

Chrześcijanie mają czasem tendencję do czarnowidztwa.

Podkreślamy, jak trudne jest w dzisiejszych czasach naśladowanie Chrystusa i zakładamy, że będzie coraz gorzej. Można odnieść wrażenie, że ideałem chrześcijanina jest umęczony asceta o niewielkich ambicjach i pustym portfelu. Bogaty wierzący biznesmen? Dynamiczny polityk przyznający się do wiary? Tacy ludzie od razu budzą nasze podejrzenie. Bo przecież sukces w tak mało "uduchowionych" dziedzinach życia musi kłócić się z wiernością Bogu.

Czy na pewno?

Historia Józefa pokazuje, że Bóg - choć nigdy nigdzie nie przyrzekł, że każdemu chrześcijaninowi zapewni dostatek zdrowia, pieniędzy i sławy - czasem obdarza powodzeniem i bogactwem. W takiej sytuacji nie chodzi o to, by natychmiast wyrzec się swoich osiągnięć, ale by zrobić z nich jak najlepszy użytek.

Dokładnie tak, jak zrobił to Józef.

 

 Odkrywanie drogi

1. Józef na dnie

Gdyby Józef był członkiem naszej wspólnoty, z pewnością jego nazwisko trafiłoby na listę intencji modlitewnych. Posyłalibyśmy mu do więzienia paczki z żywnością, odwiedzalibyśmy go, by dodać mu otuchy, modlilibyśmy się, by został jak najszybciej zwolniony.

Ale czy dalej otaczalibyśmy go tak gorliwymi modlitwami, gdyby nagle został wpływowym politykiem lub wziętym biznesmenem? Czy nie traktowalibyśmy jego sukcesu z podejrzliwością?

 

2. Józef na szczycie (Rodzaju 41,41-57)

Dzięki wyjaśnieniu snów faraona, przed Józefem otworzyła się droga na salony władzy. Otrzymał wpływową funkcję, zaszczytny tytuł, nieograniczone środki finansowe, osobistą obstawę, żonę z kapłańskiego rodu i... nowe, egipskie imię. Rozpoczął nowe życie.

Czy w tych okolicznościach Józef pozostał wierny Bogu?

Imiona, jakie nadał swoich synom (Manasses: "Bóg pozwolił mi zapomnieć o udręce"; Efraim: "Bóg uczynił mnie płodnym w nowej ziemi"), są dla nas wskazówką, że nie wyparł się swoich korzeni i swojej wiary.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Ilu znasz wpływowych polityków, biznesmenów, którzy przyznają się do wiary? Jak oceniasz ich działania i postawę życiową? Czy według ciebie można być konsekwentnie wiernym chrześcijańskim wartościom w świecie biznesu/polityki?
  • Co zaliczasz do swoich największych życiowych osiągnięć? Jaka rolę w osiągnięciu tych sukcesów odegrała twoja relacja z Bogiem?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide