Zawodzenie zgorzkniałego ojca

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Zawodzenie zgorzkniałego ojca

Rodzaju 42,29-43,15

 Istota sprawy

"Jeśli coś może pójść źle, to pójdzie", głosi Prawo Murphy?ego. Jakub, ojciec Józefa, święcie w to wierzył.

Choć odziedziczył po dziadku i ojcu wiarę w jedynego Boga, w trudnych sytuacjach nie przychodziło mu łatwo polegać na Bożej pomocy. Za młodu uciekał się chętnie do małych i drobnych oszustw. Na starość popadł w bierność i zgorzknienie.

Gdy stanął przed dylematem, czy pozwolić Beniaminowi udać się ze starszymi braćmi w niebezpieczną podróż do Egiptu, górę wziął głęboko zakorzeniony pesymizm. Spodziewał się tylko najgorszego. Nie potrafił zaufać Bogu. Dopiero pod naciskiem okoliczności, niechętnie zmienił zdanie.

My też miewamy takie "jakubowe" chwile, kiedy wyobraźnia podpowiada nam najczarniejszy scenariusz. Pesymizm/cynizm to nasze mechanizmy obronne. Pozwalają nam uniknąć kolejnego życiowego rozczarowania.

Te schematy myślowe można jednak zmienić. Nie mamy często wpływu na to, co nas spotyka, ale zawsze mamy wpływ na to, jak na te okoliczności reagujemy.

Czy jesteś gotów zastąpić pesymizm nadzieją, a strach - zaufaniem

 

 Odkrywanie drogi

1. Naturalna tendencja

W obliczu wyzwań i problemów mamy zwykle tendencję, by:

  • Myśleć negatywnie zamiast optymistycznie.
  • Patrzeć na sytuację z ludzkiej zamiast Bożej perspektywy.
  • Bronić się przed zmianą zamiast ją zaakceptować.

 

2. Intuicyjna reakcja (Rodzaju 42,29-38)

Liczne życiowe tragedie i rozczarowania uczyniły Jakuba zgorzkniałym i zrezygnowanym.

Kiedy jego synowie wrócili z Egiptu - bez Symeona, za to z nakazem sprowadzenia Beniamina - reakcja Jakuba była do przewidzenia. Gniew, strach, żal, obwinianie. Jakub nie potrafił (nie chciał?) dostrzec w całej sytuacji Bożej ręki.

 

3. Wymuszona zmiana (Rodzaju 43,1-15)

Nawet błagania Rubena nie wpłynęły na postawę ojca. Jakub pozostał nieugięty. Dopiero widmo śmierci z głodu zmiękczyło jego zgorzkniałe i zalęknione serce.

Bóg musiał uciec się do bolesnych środków, by odłupać tę brudną, zaschniętą "warstwę", która przez lata odkładała się na charakterze Jakuba.

 

 Rozpoczynając podróż

Uznaj swoją tendencję do negatywnego myślenia.

Ćwicz się w patrzeniu na problemy z Bożej perspektywy - aż stanie się to naturalną reakcją.

Gdy pojawiają się nowe możliwości, niestandardowe rozwiązania - daj sobie przynajmniej pięć minut, by bez uprzedzeń się im przyjrzeć.

  • Na ile rozpoznajesz w sobie tendencję do pesymizmu i negatywnego myślenia? Co jest tego głównym powodem?
  • Która z powyższych wskazówek najbardziej cię zainspirowała? W jaki sposób dotyczy ona problemów, którym teraz stawiasz czoła?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide