Jam jest Józef!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Jam jest Józef!

Rodzaju 44,1-45,15

 Istota sprawy

Józef to bez wątpienia jeden z największych bohaterów Biblii.

Co ciekawe jednak, w jego biografii nie znajdziemy zbyt wielu elementów, które zwykle przypisujemy "duchowym" gigantom. Józef nie dokonał żadnego cudu. Nigdy nikogo nie uzdrowił. Nie odniósł zwycięstwa nad wrogami. Nie pokonał olbrzyma. Nie chodził po wodzie. Nie jest autorem księgi biblijnej. Był po prostu zwykłym człowiekiem, który na dodatek wychował się w bardzo dysfunkcyjnej rodzinie.

A więc co stanowi o jego wielkości? Dlaczego poświęcono mu na kartach Biblii tak wiele miejsca?

Odpowiedź brzmi: charakter. Józef był człowiekiem o wielkim sercu. Wyróżniał się wielkim oddaniem i wiernością Bogu oraz wielkodusznością w stosunku do innych ludzi (nie wyłączając tych, którzy go skrzywdzili).

Czy zabiegasz o podobną wielkość?

 

 Odkrywanie drogi

1. Test, część 1 (Rodzaju 44,1-17)

Józef wciąż nie jest przekonany, czy bracia naprawdę zmienili swoją postawę.

Ofiarą jego nowego planu-pułapki pada Beniamin. Zostaje wrobiony w kradzież pucharu Józefa. Czekają go za to surowe konsekwencje.

Czy synowie Jakuba - podobnie jak 20 lat wcześniej - zostawią najmłodszego brata na pastwę losu?

 

2. Test, część 2 (Rodzaju 44,18-34)

"Zatrzymam tylko Beniamina. Wy jesteście wolni." Przynęta zarzucona. Bracia mogą bez problemu uratować własną skórę.

Ale coś się w nich zmieniło! W chwili próby reagują zupełnie inaczej niż kiedyś. Nie uciekają z tonącego statku. Są gotowi na najwyższe poświęcenie, byleby ratować brata.

 

3. Tożsamość ujawniona (Rodzaju 45,1-4)

Słysząc pełne skruchy, desperackie błagania braci, Józef nie jest w stanie dalej ciągnąć swojej gry.

"Jam jest Józef!!"

 

4. Życzliwość okazana (Rodzaju 45,5-15)

Następuje niezwykłe rodzinne pojednanie, łzy radości i serdeczne braterskie uściski.

Józef nie wypomina braciom ich win. Przeciwnie, zapewnia ich o swoim przebaczeniu i okazuje im życzliwość. Tłumaczy, że to wszystko, co się stało, było częścią Bożego planu.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Co to znaczy "patrzeć na życie z Bożej perspektywy"? Czy zgadzasz się, że wszystko, co nas spotyka, jest częścią Bożego planu?
  • W jaki sposób "patrzenie na życie z Bożej perspektywy" sprawia, że jesteśmy gotowi okazywać innym życzliwość i przebaczenie?
  • Co w twoim życiu jest ci trudno zaakceptować? W jaki sposób przykład Józefa może pomóc ci spojrzeć na te sprawy z innej perspektywy?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide