Wielkie rodzinne pojednanie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Wielkie rodzinne pojednanie

Rodzaju 45,16-46,30

 Istota sprawy

Niewiele jest spraw równie poruszających jak spotkanie członków rodziny po latach wymuszonej rozłąki.

W skomplikowanej historii życia Józefa nadeszła w końcu chwila rodzinnego pojednania. Co ważne, nie było to tylko fizyczne zjednoczenie rozproszonej po różnych zakątkach Bliskiego Wschodu rodziny. Dzięki wspaniałomyślnej postawie Józefa doszło także do uzdrowienia i odbudowy rodzinnych relacji, tak bardzo w przeszłości pogmatwanych.

Pojednanie w rodzinie Józefa przypomina nam również o tym, że nadejdzie dzień, kiedy dojdzie do ostatecznego zjednoczenia Bożej rodziny. Wszyscy, którzy zawierzyli Bogu swoje życie, oczekują spotkania z Ojcem w jego niewyobrażalne pięknym niebiańskim Domu. Nie jest to jednak bierne oczekiwanie.

W rozważaniu tym zastanowimy się, w jaki sposób perspektywa spotkania z Bogiem powinna wpływać na naszą codzienność.

 

 Odkrywanie drogi

1. Plan (Rodzaju 45,16-28)

Po tym, jak Józef zdradza braciom swoją tożsamość, niemal natychmiast rozpoczyna przygotowania, by sprowadzić Jakuba i całą rodzinę na stałe do Egiptu.

Obładowani żywnością i podarunkami bracia wracają do Kanaanu, by oznajmić Jakubowi radosną nowinę.

 

2. Podróż (Rodzaju 46,1-7.27)

Jakub pragnie zobaczyć Józefa, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, jakie ryzyko niesie z sobą przeprowadzka niewiele znaczącego rodu pasterskich nomadów do potężnego egipskiego imperium.

Wyruszając w podróż, wznosi ołtarz dla Boga. Niewątpliwie poszukuje Jego rady. Bóg odpowiada, zapewniając go, że Jego obietnice dla niego i jego potomków pozostają niezmienione.

 

3. Spotkanie (Rodzaju 46,28-30)

Na ten moment Józef czekał 20 lat!

Pędząc ojcu na spotkanie, przekroczył zapewne wszystkie ograniczenia prędkości dla rydwanów. Na widok ojca, zeskoczył z wozu i wybiegł mu naprzeciw. Padli sobie w ramiona, nie tłumiąc łez radości i wzruszenia.

W końcu Jakub wykrztusił z siebie: "Teraz mogę już umrzeć, skoro zobaczyłem ciebie, że jeszcze żyjesz!"

 

 Rozpoczynając podróż

  • Jak wyglądają relacje w twojej rodzinie? Czy trudne sytuacje, przez które przeszliście, wzmocniły wasze więzi czy je osłabiły? Dlaczego tak / nie?
  • Co bierzesz pod uwagę przy podejmowaniu trudnych decyzji? Czy zanim podejmiesz decyzję o dalekosiężnych skutkach, szukasz Bożego potwierdzenia? W jaki sposób?
  • Jak sobie wyobrażasz moment spotkania z Bogiem w niebie? Jak często o tym myślisz? Co może sprawić, że będziesz z większą ekscytacją wyczekiwał tego spotkania?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide