Gdy człowiek Boży postępuje jak głupiec

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Dawid: Pasja i przeznaczenie

Gdy człowiek Boży postępuje jak głupiec

2 Księga Samuela, rozdział 24; 1 Księga Kronik, rozdział 21

 Istota sprawy

Więcej lat na karku, to niekoniecznie więcej oleju w głowie. Wiek sam w sobie nie gwarantuje dojrzałości ani odporności na popełnianie błędów. "Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana." (Księga Hioba 32,9)

Ludzie w podeszłym wieku nierzadko podejmują nierozsądne decyzje. Gdy są do tego osobami piastującymi wysokie, społeczne czy polityczne stanowiska - konsekwencje są poważne.

Król Dawid w ostatnich latach życia podjął jedną, katastrofalną w skutkach decyzję. Pomimo lat doświadczeń, nie oparł się pokusie, wpadając w pułapkę szatana.

Przyjrzyjmy się bliżej tej sytuacji i wyciągnijmy z niej lekcję dla naszego życia.

 

 Odkrywanie drogi

1. Powody decyzji (2 Księga Samuela 24,1-4; 1 Księga Kronik 21,1-6)

Dawid zdecydował się dokonać spisu ludności, wbrew Bożym wytycznym. Działanie to podszyte było pychą i pragnieniem kontroli.

 

2. Konsekwencje decyzji

Dawid przyznał się do błędu. Jednakże konsekwencje jego decyzji dosięgnęły wielu niewinnych osób.

 

3. Przebaczenie

Bóg nakazał Dawidowi zbudować ołtarz, aby wydarzenie to zapisało się w pamięci narodu.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Dlaczego spis ludności był wykroczeniem wobec Boga? Co było niewłaściwego w motywacjach Dawida?
  • W jaki sposób możemy chronić się przed podejmowaniem niewłaściwych, pochopnych, egoistycznych decyzji?
    • Przed jaką ważną decyzją teraz stoisz? Co może pomóc ci podjąć właściwą decyzję?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide