Być mentorem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Tworzenie dziedzictwa

Być mentorem

Dzieje Apostolskie 18

 Istota sprawy

Kluczowym elementem biegu sztafetowego jest moment przekazania pałeczki kolejnej osobie. Jeżeli zrobimy to zbyt szybko lub zbyt późno... pałeczka upadnie.

Jest to świetna ilustracja naszego życia.

Możemy być dobrymi uczniami, ale kiepskimi nauczycielami. Gdy chodzi o przekazanie tego, czego sami się nauczyliśmy, czasem pałeczka gdzieś nam upada lub co gorsza - nigdy jej nikomu nie powierzamy.

Najważniejszym składnikiem procesu uczniostwa czy mentoringu jest przekazanie naszej duchowej spuścizny kolejnej osobie. W przeciwieństwie do biegu w sztafecie, nie jest to jakieś jedno krótkie doświadczenie, lecz świadoma i konsekwentna inwestycja w życie drugiej osoby.

Jakie dziedzictwo po sobie pozostawisz?

Jak cię zapamiętają następne pokolenia?

Czy twoje dzieci i przyjaciele zapamiętają cię jako mądrego człowieka, którego przykład życia warto naśladować?

 

 Odkrywanie drogi

1. Ludzie, którzy nas kształtują

Możemy wyróżnić cztery kręgi ludzi, którzy na nas oddziałują w ciągu naszego życia:

 • rodzice, rodzeństwo i krewni
 • nauczyciele, wychowawcy, trenerzy
 • współmałżonkowie i dzieci
 • przyjaciele oraz osoby, które podzielają nasze zainteresowania i pasje

 

2. Oznaki dobrego mentora

W 18 rozdziale Dziejów Apostolskich dostrzegamy sześć oznak dobrego mentora:

1. Trwa w bliskiej relacji z tym, kogo naucza. (Dz 18, 1-4) Dobry mentor nie tworzy w relacji uczniowskiej zbędnego sztucznego dystansu. Pozwala się poznawać w zwykłych, codziennych czynnościach.

2. Jest wierny Słowu Bożemu i przekazuje je bez kompromisów. (Dz 18, 5-8) Dobry mentor mówi prawdę, nawet jeśli to boli.

3. Posiada długodystansową perspektywę na życie. (Dz 18, 9-11)

4. Nie uzależnia od siebie swoich uczniów, co pomaga im dochodzić do dojrzałości i samodzielności w oparciu o prowadzenia Ducha Świętego. (Dz 18,18-23)

5. Patrzy wnikliwie na swoich uczniów, dostrzegając ich słabości, które wymagają przemiany i wzmocnienia. (Ef 4,15) Czyni to jednak z łagodnością i cierpliwością.

6. Nieustannie motywuje, dostrzegając obdarowanie swoich uczniów i dbając o ich rozwój. (Dz 18,18-24)

Posiadając takiego mentora, zwiększamy swoje szanse na rozwój i efektywność w robieniu tego, do czego Bóg nas powołuje (co powinno obejmować także bycie mentorem dla innych!).

 

 Rozpoczynając podróż

 • Czy jesteś obecnie w regularnym kontakcie z kimś, od kogo się uczysz?
  • Jeżeli tak, co możesz zrobić, by więcej czerpać z tej relacji?
 • Czy jesteś czyimś mentorem?
  • Jeżeli tak, które z sześciu oznak dobrego mentora chciałbyś w sobie bardziej rozwinąć?
 • Jeżeli nie masz jeszcze mentora ani kogoś, dla kogo mógłbyś być mentorem, poświęć czas na modlitwę i poproś Boga, by wskazywał ci takie osoby.
  • Jeżeli widzisz w swoim życiu osobę, od której chciałbyś się uczyć, zapytaj, czy chciałaby spotykać się z tobą regularnie i pomagać ci wzrastać w wierze.

 

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide