Dokładne czytanie Biblii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Korzenie

Dokładne czytanie Biblii

Nehemiasz 8,1-6.8-18; Mateusz 15,1-14; 16,5-12

 Istota sprawy

Na podstawie Biblii można udowodnić dosłownie wszystko! Czy kiedykolwiek słyszałeś podobne stwierdzenie? Prawdopodobnie tak. I szczerze mówiąc... nie odbiega ono zbyt daleko od prawdy. Jeśli ktoś jest naprawdę zdeterminowany, by znaleźć w Piśmie Świętym uzasadnienie dla swojego osobliwego poglądu czy prywatnej działalności i nie ma problemu z wyrywaniem wersetów z kontekstu lub przekręcaniem znaczenia słów, jest w stanie to zrobić. Zdając sobie z tego sprawę, widzimy, jak istotne jest, by podchodzić do Bożej Księgi we właściwy sposób. Musimy znać dobre metody pomagające w zgłębianiu jej treści. Na początek wystarczy jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach i zasadach interpretacyjnych, które pomogą nam odkrywać, co Biblia naprawdę mówi - a nie to, co chcielibyśmy tam wczytać.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Problem: niewłaściwa interpretacja

Problem niewłaściwej interpretacji Biblia jest tak stary, jak sama Biblia.

 

2. Potrzeba: trzymanie się pierwotnego znaczenia (Mateusz 15,1-14; 16,5-12)

Jezus bezlitośnie obnażał błędy interpretacyjne ludzi, którzy szczycili się dobrym "poznaniem" Pisma - zarówno swoich przeciwników (faryzeusze) jak i przyjaciół (uczniowie).

 

3. Przykład: Ezdrasz i zwój Pisma (Ezdrasz 8,1-6.8-18)

Świetnym przykładem osoby właściwie podchodzącej do Pisma jest starotestamentowy bohater Ezdrasz.

 


 Rozpoczynając podróż

  • O jakich 5 zasadach interpretacji i przekazywania prawd Pisma Świętego wspomina Chuck Swindoll?
  • Co sprawia, że ciężko ci uchwycić znaczenie danego fragmentu Biblii? Jak omijać te przeszkody?
  • Którą ze wskazówek dotyczących studiowania Biblii chcesz zastosować w swojej lekturze Słowa Bożego?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide