Cicha noc: zbyt znana kolęda

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Korzenie

Cicha noc: zbyt znana kolęda

Łukasz 2,1-20

 Istota sprawy

Nie było w historii ludzkości równie niezwykłych narodzin jak te, które miały miejsce między 6 i 4 rokiem p.n.e. w małej wiosce Betlejem w Judei. W tamtym czasie światową potęgą polityczną było Imperium Rzymskie. Swoim zasięgiem obejmowało połowę Europy, Północną Afrykę i Bliski Wschód łącznie z Palestyną. Nikt nie zawracał sobie głowy maleńką mieściną w peryferyjnej prowincji cesarstwa, nie mówiąc o narodzinach jakiegoś żydowskiego niemowlęcia, któremu rodzice nadali imię Jeszua. Z Bożej perspektywy sprawy wyglądały jednak zupełnie inaczej. Chłopiec Jezus miał stać się najwybitniejszym nauczycielem duchowości i moralności w dziejach świata. Jednak Jego zasadniczą misją było spłacić dług, który ludzkość zaciągnęła u Boga swoim buntem i niegodziwością. I dlatego Bóg natchnął lekarza o imieniu Łukasz do spisania pierwszego rozdziału biografii tej niezwykłej Osoby.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Historia dobrze znana (Łukasz 2,1-5)

Ileż to już razy słuchaliśmy tych słów: W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie...

 

2. Niezwykłe narodziny (Łukasz 2,6-7)

Łukasz nie próbuje wyjaśnić cudu wcielenia i narodzin Syna Bożego. Po prostu relacjonuje fakty.

 

3. Reakcje na cud (Łukasz 2,8-20)

Pasterze reagują na przesłanie anioła wiarą i entuzjazmem. Maria reaguje na wizytę pasterzy zachwytem i zadumą.

 


 Rozpoczynając podróż

Cytując C. S. Lewisa, Chuck Swindoll stwierdza, że można patrzeć na Jezusa tylko z 3 perspektyw:

Jezus był oszustem
Jezus był obłąkany
Jezus był Bogiem

  • Która z tych perspektyw jest ci najbliższa - i dlaczego?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide