Naprawiamy fundamenty

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Przywróć płomień swojemu małżeństwu

Naprawiamy fundamenty

Rodzaju 2,18-25

 Istota sprawy

Filary, na których opiera się relacja małżeńska, mogą zacząć się kruszyć nawet jeszcze przed wypowiedzeniem sakramentalnego TAK.

Jednym z największych zagrożeń dla jedności małżeńskiej są nierealistyczne oczekiwania, z jakimi młodzi wchodzą w związek. Wyidealizowany obraz drugiej osoby szybko może zderzyć się z szarą (żeby nie powiedzieć: brutalną) rzeczywistością. Młode pary czasem wyobrażają sobie, że po kilku latach ich relacja osiągnie taką głębię, że potem zostanie im już tylko biernie trwać w tym błogim stanie.

To jednak, po tej stronie nieba, jest absolutnie niemożliwe. Małżeństwo to raczej nieustanna praca nad niedoskonałością własnych charakterów. To bolesne ścieranie się dwóch osobowości, na wyboistej drodze do dojrzałości.

Bez tej świadomości fundament nowo zawieranego małżeństwa będzie już na starcie osłabiony i w niedługim czasie trzeba będzie zająć się jego naprawą.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Jedyne idelane małżeństwo (Rodzaju 2,18-23)

Jedynym idealnym małżeństwem w historii ludzkości była relacja Adama i Ewy - zanim człowiek popełnił grzech i oddalił się od Boga.

 

2. Trzy filary małżeństwa (Rodzaju 2,24-25)

Według Biblii, aby zaistniało oparte na Bożym fundamencie małżeństwo, potrzebne są trzy rzeczy:

  • usamodzielnienie się od rodziców - emocjonalna, finansowa niezależność
  • zawarcie trwałego związku - dożywotnie przymierze
  • pełne przyjęcie siebie nawzajem - bezwarunkowa akceptacja

 


 Rozpoczynając podróż

  • Podaj przykłady nierealistycznych oczekiwań względem relacji małżeńskiej. Z którymi z nich miałeś / możesz mieć do czynienia osobiście (ty wobec małżonka lub małżonek wobec ciebie)?
  • Opisz własnymi słowami trzy biblijne filary małżeństwa. Który z nich był / jest dla ciebie największym wyzwaniem? Co jest kluczem, by właściwie położyć ten fundament małżeństwa?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1975, 1978, 1979 & Message Mates copyright 2012 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide