W obronie monogamii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Przywróć płomień swojemu małżeństwu

W obronie monogamii

Rodzaju 1,26-28; 2,24-25; Mateusz 19,3-6

 Istota sprawy

Głównym składnikiem moralnej atmosfery dzisiejszych czasów jest odmieniane na wszystkie sposoby słowo JA.

Filozofia hedonizmu szczególne spustoszenie czyni w małżeństwach i rodzinach. Romanse, zdrady, związki nieformalne to już dzisiaj sprawy oczywiste i normalne. Na scenie pojawiają się bardziej wyrafinowane pomysły, takie jak otwarte "zamienianie się małżonkami". To, co jeszcze niedawno działo się za zasłoną wstydu i potępienia, teraz promuje się w blasku jupiterów. Pornografia i niewierność stały się plagą zachodniego (i nie tylko?) społeczeństwa.

W tym wszystkim, przesłanie Biblii jest albo całkowicie ignorowane, albo drastycznie rozmiękczane.

Czy monogamia to już przestarzały koncept? Otwórzmy Pismo Święte, by na nowo przekonać się, jak wielką wartość w oczach Architekta małżeństwa ma bezwarunkowa wierność i oddanie.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Kilka pojęć do zdefiniowania

Rozpocznijmy od zdefiniowania trzech kluczowych pojęć: monogamia, oddanie, odpowiedzialność.

 

2. Dzieje konfliktu między monogamią a poligamią

Biblia przedstawia wiele przykładów związków poligamicznych, bez popierania tej praktyki. Choć nigdzie w Starym Testamencie poligamia nie jest potępiona wprost, fatalne konsekwencje takiej konfiguracji małżeńskiej widoczne są na każdym kroku.

 

3. ABC monogamii

Opis stworzenia pokazuje, dlaczego związek jednej kobiety z jednym mężczyzną jest najlepszym wyrazem Bożej troski o ludzi i najlepszą receptą na głębokie potrzeby człowieka.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Czy według ciebie konsekwentna monogamia jest najlepszym układem małżeńskim? Dlaczego tak / nie?
  • Jakie są według ciebie największe zagrożenia dla wierności w małżeństwie? Jak bronić się przed tymi zagrożeniami?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1975, 1978, 1979 & Message Mates copyright 2012 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide