Uwaga na tanie zamienniki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Przywróć płomień swojemu małżeństwu

Uwaga na tanie zamienniki

1 Piotr 3,1-9

 Istota sprawy

W poprzednim wykładzie rozmawialiśmy o "małżeńskich cegłach", czyli konkretnych słowach, czynnościach, postawach, które pomagają wzmacniać siłę naszych więzi. Niektóre z tych cegiełek odnoszą się do roli żony i jej postawy w relacji z mężem, inne odnoszą się do roli męża i zadań, jakie Biblia wyznacza w relacji małżeńskiej jemu.

Ale uwaga! Oba te "zestawy budowlane" posiadają swoje zamienniki - niestety bardzo niskiej jakości.

Są to elementy budowania więzi małżeńskiej, które na pierwszy rzut oka wydają się być adekwatne i skuteczne (a na pewno są za takie uważane przez medialnych ekspertów), ale w dłuższej perspektywie mogą sprawić, że dachy naszych małżeństw zaczną przeciekać, a mury naszych domów - pękać.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Zamienniki używane przez żony (1 Piotr 3,1-6)

Żonom zdarza się, że zamiast "łagodnego ducha" używają dyskretnej manipulacji, zamiast "wewnętrznego piękna" - zewnętrznego efektu, zamiast "czynienia dobra" - gadania o nim.

 

2. Zamienniki używane przez mężów (1 Piotr 3,7-9)

Mężom zdarza się zamieniać "wspólne pożycie" na długie godziny w pracy, "wyrozumiałość" na dyktat i "okazywanie szacunku" na nieprzyjemną krytykę.

 

 

 Rozpoczynając podróż

  • Które z małżeńskich zamienników dostrzegasz w małżeństwach wokół siebie? Które dostrzegasz w swoim małżeństwie?
  • Gdybyś miał w najbliższym miesiącu skupić się na pracy nad jedną z tych dziedzin - co by to było? W jaki sposób możesz pozbyć się tego zamiennika i zastosować materiał budowalny najwyższej jakości?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1975, 1978, 1979 & Message Mates copyright 2012 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide