Podstawą jest zobowiązanie, cz. 1

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Przywróć płomień swojemu małżeństwu

Podstawą jest zobowiązanie, cz. 1

Powtórzonego Prawa 6,10-15; Ezechiel 33,30-33

 Istota sprawy

Jesteśmy współcześnie świadkami zaciekłej wojny ideologicznej. Obiektem rywalizacji konkurencyjnych filozofii i agend jest instytucja małżeństwa i rodziny.

Media w zdecydowanej większości są po stronie opcji "postępowej", walczącej z chrześcijańskim modelem małżeństwa. Oprócz tych światopoglądowych nacisków rodzinne fundamenty podkopują takie negatywne zjawiska jak panosząca się w internecie pornografia.

Podłożem dla tych rzeczy jest coraz silniej obecny w naszej mentalności indywidualizm. Liczy się tylko i wyłącznie moje prywatne szczęście.

I jak tu w takich warunkach ma przetrwać małżeństwo budowane w oparciu o Boże wartości? Jest tylko jeden sposób - obustronne zaangażowanie, wzajemne oddanie, bezkompromisowe ZOBOWIĄZANIE.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Małżeństwo pod obstrzałem (Powtórzonego Prawa 6,10-15)

Współczesna wzorce kulturowe osadzone są w postawie nie-odpowiedzialności. Jak ognia boimy się długoterminowych zobowiązań. Gdy robi się niewygodnie, uciekamy. Nie trzeba przekonywać, jak negatywny wpływ na małżeństwo ma taka mentalność.

 

2. Małżeństwo w rozkładzie (wybrane fragmenty Pisma Świętego)

Co przyczynia się do rozkładu chrześcijańskich małżeństw:

  • Wpływ współczesnej kultury (zob. Powtórzonego prawa 6,13-15)
  • Rozwadnianie biblijnych wartości (zob. Ezechiel 33,30-33)
  • Opóźnione negatywne konsekwencje (zob. Kohelet 8,11)
  • Milcząca aprobata dla negatywnych zachowań (zob. 1 Koryntian 5,1-5)

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie są według ciebie największe zagrożenia dla trwałości małżeństwa?
  • W jakich kwestiach dostrzegasz, że współczesne wzorce kulturowe negatywnie wpływają na twoje podejście do budowania związku?
  • O jaką konkretną dziedzinę musisz zadbać w najbliższym czasie, by wzmocnić swój związek?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1975, 1978, 1979 & Message Mates copyright 2012 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide