Podstawą jest zobowiązanie, cz. 2

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Przywróć płomień swojemu małżeństwu

Podstawą jest zobowiązanie, cz. 2

1 Koryntian 7,3-4.10-13.24.27-28.34-35

 Istota sprawy

Wojen nie wygrywa się poprzez ewakuację. Gdy walczysz o słuszną sprawę, kapitulacja nie wchodzi w grę. Nie inaczej w przypadku rodziny i małżeństwa.

Żyjemy w czasach, kiedy szczęśliwe małżeństwo i zbudowana w oparciu o chrześcijańskie wartości rodzina stają się raczej wyjątkiem niż regułą. Rośnie presja, by się "poddać" - ulec pokusie rozwodu, zrezygnować z ideału wierności małżeńskiej, poddać się przeciętności i rutynie.

Ale nie wolno nam skapitulować! Musimy walczyć o wypełnienie naszego zobowiązania. Jesteśmy to winni sobie nawzajem, temu światu i naszemu Bogu.

Jak to zrobić? Przypatrzmy się, co ma na ten temat do powiedzenia Pismo Święte.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Podsumowanie części 1: współczesny kontekst

Trwałość małżeństwa jest dziś narażona na takie negatywne zjawiska jak: wpływ współczesnej filozofii relatywizmu, rozwadnianie biblijnych wartości, opóźnione negatywne konsekwencje, milcząca aprobata dla wypaczonych zachowań.

 

2. Recepta na wzmocnienie małżeńskiego zobowiązania (1 Koryntian 7,3-4.10-13.24.27-28.34-35)

Aby dochować sobie nawzajem wierności, musimy zawsze pamiętać, że:

  • Nie ma takiego konfliktu, którego by się nie dało konstruktywnie rozwiązać. Nie ma takich problemów, z którymi nie da się nic zrobić.
  • W małżeństwie chodzi o obustronne wyrzekanie się swoich praw, a nie o ciągłe dopominanie się o nie.
  • Głównym celem naszego życia jest przyniesie Bogu chwały, a nie nasze "prywatne" szczęście.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jak rozumiesz stwierdzenie, że dążenie do szczęścia nie powinno być głównym celem naszego życia? Czy jest to prawdą odnośnie twojego życia?
  • Jak rozumiesz stwierdzenie, że w małżeństwie chodzi o wyrzekanie się swoich praw, a nie o dopominanie się o nie? Czy jest to prawdą odnośnie twojego związku?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1975, 1978, 1979 & Message Mates copyright 2012 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide