Opustoszałe gniazdo - jak sobie z tym radzić?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Przywróć płomień swojemu małżeństwu

Opustoszałe gniazdo - jak sobie z tym radzić?

Hebrajczyków 5,7-6,1

 Istota sprawy

Ostatnim etapem małżeństwa jest czas, gdy rodzinne gniazdo pustoszeje. Dzieci wyfruwają w daleki świat i domowa odyseja wraca niejako do punktu wyjścia.

To niesłychanie ważny moment w życiu małżeństwa. Próbując się odnaleźć w tej rzeczywistości, szukamy wtedy na nowo poczucia bezpieczeństwa i życiowego celu. Pismo Święte może przyjść nam w tym z pomocą.

Choć rozważany dziś fragment z Listu do Hebrajczyków nie był oryginalnie napisany w kontekście małżeństwa, przesłanie tam zawarte ma bardzo praktyczne zastosowanie w zmieniających się realiach życia rodzinnego. Przesłanie to brzmi: Zabiegaj o duchową dojrzałość.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Etapy w życiu małżeństwa

Większość małżeństw przechodzi przez 5 następujących etapów "rozwoju":

 • Ślub i czas "docierania się"
 • Pojawienie się dzieci
 • Wychowywanie dzieci
 • "Wypuszczenie" dzieci z domu
 • Opustoszałe gniazdo

 

 2. Rola duchowej dojrzałości w małżeństwie (Hebrajczyków 5,7-6,1)

 • Chrystus jest najlepszym przykładem duchowej dojrzałości - w swoim posłuszeństwie Ojcu i skupieniu na drugim człowieku.
 • Objawem duchowej niedojrzałości jest brak życiowej mądrości i brak zaangażowania na rzecz innych.
 • Jako naśladowcy Chrystusa powinniśmy przez całe życie dążyć do wytyczonego przez Niego ideału duchowej dojrzałości.

 

 


 Rozpoczynając podróż

 • Jak byś zdefiniował pojęcia: duchowa dojrzałość, rozwój duchowy?
 • Co jest według ciebie kluczem do nieustannego rozwoju - nawet w starszym wieku?
 • Co możesz zmienić w swoim stylu i rytmie życia w najbliższym miesiącu tak, by większy nacisk położyć na swój duchowy rozwój?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1975, 1978, 1979 & Message Mates copyright 2012 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide