Nie sądźcie, żebyście nie byli sądzeni Rz 2,1-16

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Nie sądźcie, żebyście nie byli sądzeni

List do Rzymian 2,1-16

 Istota sprawy

W pierwszym rozdziale Listu do Rzymian czytaliśmy o sądzie, który spada na winnych. Na ludzi, którzy popełniają jawne i oczywistych grzechy bałwochwalstwa, niemoralności, czy inne nieprawe uczynki. Bóg zapowiedział, że winni "nie mają już żadnej wymówki" (1,20) oraz "godni są śmierci" (1,32). Jest także inna grupa zdeprawowanych ludzi, którzy "nie mają nic na swoje usprawiedliwienie" (2,1), choć patrzą na "grzeszników" z góry i osądzają ich w przekonaniu o własnej sprawiedliwości. To prawda, na pozór prowadzą czyste, moralne życie, zawsze poprawni, podporządkowani prawu - ale przy tym są legalistyczni i zarozumiali, zadufani w swoich etycznych wartościach. Nurzają się we własnej pysze. Jak zobaczymy, ci ludzie są przed Bogiem takimi samymi bankrutami, jak bezwstydni grzesznicy, którzy otwarcie Nim gardzą.

 


 Odkrywanie drogi

1. Osądzanie: Co Chrystus mówi na ten temat? (Mateusz 7,1-5)

Jezus zakazał osądzania innych, zakazał także wywyższania siebie samego, a jednocześnie poniżania innych.

 


2. Osądzający: Co Apostoł Paweł pisał na ten temat? (Rzymian 2,1-16)

Zbyt często osądzamy innych na postawie własnego poglądu na sprawiedliwość i z własnego punktu widzenia. Taki osąd nie jest niestety wolny od subiektywizmu czy egoistycznej ambicji.

 

3. Sąd: Co deklaruje Bóg?

Bóg obiecuje, że wszyscy staniemy kiedyś przed Jego sprawiedliwym sądem.

 


 Rozpoczynając podróż

Możemy pokornie przyjąć prawdę o tym, że Bóg bezlitośnie potępia samosprawiedliwość i zarozumiałą religijność - i zmienić się - albo tą prawdę odrzucić i ponieść tego konsekwencje.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide