Trzy oblicza Boga Rz 9,1-4.6-7; 10,1-4.11-12.14-15; 11,1-8.11.33-36

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Trzy oblicza Boga

List do Rzymian 9,1-4.6-7; 10,1-4.11-12.14-15; 11,1-8.11.33-36

 Istota sprawy

Rzymian 9-11 dotyka szczególnie ważnego zagadnienia: Jak Ewangelia odnosi się do Żydów - Bożego narodu wybranego? Paweł w swej odpowiedzi jest równie bezkompromisowy, co dogmatyczny a jednocześnie, jak można się tego po nim spodziewać, logiczny do bólu. Zagłębiając się w tę część Listu, najpierw spojrzymy na szerszy kontekst. To tak jakby szukać jakiegoś miejsca na planie miasta, w odniesieniu do układu jego ulic. Pomaga to zrozumieć logikę układu ulic, aby zapamiętać położenie szukanego miejsca. Pragniemy zobaczyć, jak ten urywek, od początku (Rzymian 9,1) do końca (Rzymian 11,36) odnosi się do całości Listu. Po drodze spojrzymy w "trzy oblicza Boga".


 Odkrywanie drogi

1. Skąd przybyliśmy? (Rzymian 1-8)

W pierwszych ośmiu rozdziałach Listu do Rzymian Paweł przedstawił przekonujący argument na temat Bożej sprawiedliwości. Jest to Jego dar dla nas. Sprawiedliwości nie osiągamy poprzez uczynki, ale dzięki łasce Bożej i pełnej wiary odpowiedzi na nią.


2. Dokąd zmierzamy? (Rzymian 9-11)

W tych trzech rozdziałach Apostoł Paweł zapoznaje swoich czytelników z "trzema obliczami Boga", który jest: suwerenny, sprawiedliwy i wierny. Rozpoczynając podróż

Dla nas, wierzących, treści zawarte w Rzymian 9-11 mają praktyczne znaczenie. Wskazują na to, że nasza przeszłość nie musi dyktować tego, jak żyjemy dzisiaj. Pokazują też, że nasze teraźniejsza sytuacja i różnorakie zmagania są złożone i wieloaspektowe.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide