Szczerze o odpowiedzialności Rz 10,1-21

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Szczerze o odpowiedzialności

List do Rzymian 10,1-21

Istota sprawy

List do Rzymian 9 mówi o Bożej suwerenności, pod kątem predestynacji Bożej. Dość popularne stanowisko, niestety skrajne, brzmi mniej więcej tak: skoro Bóg jest suwerenny - skoro jest jak Garncarz, a ja jestem jedynie gliną - to nie ponoszę odpowiedzialności za swoje reakcje i postępowanie. Jeśli jako wierzący nie jestem posłuszny, to wina Boga, nie moja. Jeśli w ogóle nie jestem wierzący, nie należę do Jego rodziny, to nie moja wina, ale Boga. Przecież jestem tylko gliną! W odpowiedzi na te płytkie i powierzchowne oskarżenia, Rzymian 10 z całą mocą woła: "Nic z tego!" Nie wycofując się ani na milimetr z tego, co powiedział w rozdziale 9, Apostoł Paweł obwieszcza, że Bóg nie ponosi odpowiedzialności za stan człowieka. Każdy z nas jest odpowiedzialny! Z całą precyzją demaskuje błąd tych, którzy kryjąc się za Boską suwerennością, próbują usprawiedliwiać albo lekceważyć własny grzech. Skoro ludzie są odpowiedzialni, to dlaczego są zgubieni? Paweł w rozdziale 10 odpowiada wprost: bo odrzucają Ewangelię.


 Odkrywanie drogi

1. Co Paweł mówi o odpowiedzialności?

Rzymian 10 możemy podsumować jednym zdaniem: Bóg odrzucił Izrael, bo lud Izraela odrzucił Jego Syna, Mesjasza.


2. Na czym polega odpowiedzialność człowieka? (Rzymian 10,1-21)

Apostoł Paweł na początku rozdziału skupia uwagę na Żydach, aby w końcu mówić o odpowiedzialności całej ludzkości. Polega ona na konieczności decyzji odnośnie Bożej oferty zbawienia.

 

 Rozpoczynając podróż

Tak więc, kto i za co jest odpowiedzialny?

  • Chrześcijanin jest odpowiedzialny za to, aby modlić się za innych i dzielić się z nimi Ewangelią.
  • Niewierzący jest odpowiedzialny za to, aby przyjąć prawdę i zareagować na nią.
  • Bóg bierze na siebie odpowiedzialność za to, aby zbawić każdego, kto do Niego przyjdzie.
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide