Od udręki do zachwytu Rz 7,14-8,4

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Od udręki do zachwytu

List do Rzymian 7,14-8,4

Istota sprawy

Stare porzekadło mówi: "najciemniej jest przed świtem". Ci z nas, którzy już długą są wierzącymi, odnosząc tę ludową maksymę do duchowego życia, muszą się z nią zgodzić. Tak można też scharakteryzować wywody Pawła, który mówiąc o ciemności w Rzymian 7, przechodzi do zagadnienia światłości w Rzymian 8. Pod koniec 7 rozdziału mówi o życiu na dnie, w poczuciu klęski, zniechęcenia i rozpaczy: "Jakże nieszczęsny ja człowiek!" (7,24). Trudno sobie wyobrazić coś bardziej ponurego i dramatycznego, prawda? Ale oto wstaje świt rozdziału 8 a wraz z nim nadprzyrodzona pomoc i promień nadziei dla każdego, kto wierzy. Wykład wskazuje na Boży ratunek od grzechu, dając obietnice zwycięstwa nad jego mocą.


 


 Odkrywanie drogi

1. Zmagania chrześcijanina (Rzymian 7,14-25)

W naszym życiu toczy się nieustanna walka z grzechem. Jesteśmy nierzadko zniechęceni tym, że stare złe nawyki  i odruchy wciąż dają o sobie znać. Pokonani po raz n-ty przez znajomą pokusę, pogrążamy się w poczuciu winy i beznadzieji. Rzymian 7,25 pokazuje jednak, że Bóg może nas wyprowadzić z tego błędnego koła winy i wstydu.


2. Boże antidotum (Rzymian 8,1-4)

Ci, którzy zawierzyli swoje życie Chrystusowi, nie muszą dłużej żyć w strachu i potępieniu. Duch Święty sprawia w człowieku wierzącym to, czego my sami nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Boże dzieci są na wieki bezpieczne w rękach swojego Pana. W Chrystusie jesteśmy wolni od mocy grzechu i strachu przed śmiercią. On czyni nas sprawiedliwymi w Bożych oczach.

 

 


 Rozpoczynając podróż

Jako wierzący, musimy pamiętać o 2 podstawowych prawdach na temat duchowej rzeczywistości.

  1. Pokusy i zmagania zawsze będą częścią naszego życia.
  2. Zmaganie się z grzechem bez oparcia się na Bogu i Jego mocy, zawsze skończy się porażką.
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide