Gdy zrobiłeś źle, to teraz rób dobrze Rz 12,14.17-21

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Gdy zrobiłeś źle, to teraz rób dobrze

List do Rzymian 12,14.17-21

Istota sprawy

W ostatnich trzynastu wersetach 12 rozdziału Listu do Rzymian Apostoł Paweł w bardzo praktyczny sposób omawia temat miłości. Dotyka jednocześnie trudnego problemu, a mianowicie: jak właściwie reagować na wyrządzoną nam krzywdę. Jego pióro, niczym igła, precyzyjnie uderza w najczulsze miejsca. Wykazuje, że kiedy ktoś nas atakuje, naszą naturalną skłonnością jest, rzecz jasna, obrona. Opinia większości popycha nas jeszcze dalej. Słyszymy powszechne: Nie bądź głupi - Nie pozostawaj dłużny! Nasza ludzka natura czai się do gwałtownej reakcji, na podobieństwo gotowego do ataku grzechotnika. Nawet chrześcijanie borykają się ze skłonnością do "wyrównywania rachunków", tak naturalną dla naszej cielesności. W wykładzie tym dowiemy się o ponadnaturalnej alternatywie dla tego powszechnego pragnienia odwetu.

 


 Odkrywanie drogi

1. Historia jednego człowieka (1 Księga Samuela 16-24)

Postawa króla Dawida jest doskonałym przykładem Bożej mocy neutralizującej ludzką skłonność do zdrady i zemsty. Dawid wyrzekł się prawa do odwetu wobec osoby, która niesprawiedliwie i zajadle usiłowała go zgładzić!


2. Praktyczne wskazówki (Rzymian 12,14.17-20)

Jeśli zostaniemy skrzywdzeni, musimy powstrzymać nasze "naturalne pragnienie odwetu" (12,14), świadomie odmówić sobie prawa do "wyrównania rachunków" (12,17-18) i zaufać Bogu, że to On we właściwy sposób i we właściwym czasie "wymierzy sprawiedliwość" (12,19-20).


3. Lekarstwo na "błędne koło" zemsty (Rzymian 12,21)

Jeśli zostaniemy skrzywdzeni, nie musimy dać się wciągnąć w spiralę zemsty, ale możemy powstrzymać rodzące się zło mocą "dobrej postawy" - pełnej miłości, pokoju, pokory i przebaczenia.

 

 


 Rozpoczynając podróż

Wcielenie w życie przesłania tego wykładu nie będzie łatwe. Jedyny sposób, to pozwolić Bogu, by "złamał" naszą egoistyczną, ludzką naturę.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide