Łaska w praktyce Rz 14,1-12

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Łaska w praktyce

List do Rzymian 14,1-12

Istota sprawy

Nie żyjemy jedynie dla siebie i nawet nie umieramy tylko dla siebie. Ta prawda dotyczy każdego człowieka, jednak chrześcijan w szczególności. Wierzący w Chrystusa są ze sobą związani i zależni od siebie tak, jak poszczególne części ciała. Wszak jesteśmy Ciałem Chrystusa, prawda? Nie dziwi więc, że Biblia często podkreśla znaczenie jedności między wierzącymi. Nie wolno nam jednak ignorować, czy nie dostrzegać naszej różnorodności. Na tym właśnie polega trudność! Naturalną skłonnością "słabego w wierze" jest osądzanie tych, którzy nie zgadzają się z jego zwyczajami i przekonaniami. Z drugiej strony, chrześcijanie ugruntowani w wierze mają tendencję do lekceważenia oskarżeń kierowanych pod ich adresem, zwłaszcza jeśli kwestionuje się ich poczucie wolności. Nic dziwnego, że wybuchają konflikty. Tylko łaska może być rozwiązaniem tej trudnej sytuacji.

 


 Odkrywanie drogi

1. Konflikty kulturowe

Źródłem konfliktów (w tym i tych w kościele) są często kwestie "kulturowe" - różnice zwyczajów, tradycji i osobistych upodobań.


2. Dwa obozy: "słabi" i "mocni"

"Słabi" są mocno przywiązani do reguł, krytukując przy tym tych, którzy wiele mówią o chrześcijańskiej wolności. "Mocni" świadomie dystansują się od legalizmu i rytualizmu, często jednak potępiają bezlitośnie tych, którzy wskazują na znaczenie jasno określonych zasad.


3. Kluczowe pojęcia: legalizm i wolność (Rzymian 14,1-6)

Zarówno słabi, jak i mocni muszą nauczyć się akcpetować swoje przekonania odnośnie spożywania określonych pokarmów i przestrzegania określonych dni świątecznych.

 


 Rozpoczynając podróż

Tekst ten (Rzymian 14,7-12) wzywa do mądrego zachowania w sytuacjach konfliktowych, pełnego łaski i akceptacji dla innych. Postawa łaski oznacza, że oddajemy Bogu ostateczne prawo do kształtowania przekonań innych wierzących, zrzekając prawa do osądu sumienia naszych braci w wierze.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide